Program

Monday 6th July 2015

Registration opens at 09:00

Time Tutorials - Room CB1.11
09:00 – 10:00 Coffee
10:00 – 12:00 Clement Pernet - Exact Linear Algebra Algorithmic: Theory and Practice
12:00 – 13:00 Lunch
13:00 – 15:00 Ankur Moitra - Nonnegative Matrix Factorization: Algorithms, Complexity and Applications
15:00 – 15:30 Coffee
15:30 – 17:30 Veronika Pillwein - An Introduction to Finite Element Methods
17:30

 

Tuesday 7th July 2015

Registration opens at 08:00

Time Room CB1.11
8:45 – 9:00 Opening Remarks
09:00 – 10:00 Erika Ábrahám - Building Bridges between Symbolic Computation and Satisfiability Checking
Chair: Kazuhiro Yokoyama
10:00 – 10:30 Software Demo Snippets 1
10:30 – 11:00 Coffee
Room CB1.11Room CB1.12
Groebner Basis I Group Theory and Non-Commutative Structures
Chair: Agnes Szanto Chair: Steve Linton
11:00 – 11:30 C. Fuerst and G. Landsmann - Computation of Dimension in Filtered Free Modules by Gröbner Reduction A. Hulpke - Constructing All Composition Series of a Finite Group
11:30 – 12:00 J.A. De Loera, S. Margulies, M. Pernpeintner, E. Riedl, D. Rolnick, G. Spencer, D. Stasi and J. Swenson - Graph-coloring ideals: Nullstellensatz Certificates, Groebner Bases for Chordal Graphs, and Hardness of Groebner Bases V. Diekert, A. Miasnikov and A. Weiss - Amenability of Schreier Graphs and Strongly Generic Algorithms for the Conjugacy Problem
12:00 – 12:30 F. Mora - De Nugis Groebnerialium 4:Zacharias, Spears, Möller V. Chien Bui, G.H.E. Duchamp and V. Hoang Ngoc Minh - Structure of Polyzetas and Explicit Representation on Transcendence Bases of Shuffle and Stuffle Algebras
12:30 – 13:30 Lunch
Real Root Finding Differential Systems
Chair: Gregoire Lecerf Chair: Agnes Szanto
13:30 – 14:00 T. Sturm - Subtropical Real Root Finding A. Bostan, X. Caruso and E. Schost - A Fast Algorithm for Computing the p-curvature
14:00 – 14:30 D. Henrion, S. Naldi and M. Safey El Din - Real Root Finding for Rank Defects in Linear Hankel Matrices M. Rosenkranz and N. Serwa - Green's Functions for Stieltjes Boundary Problems
14:30 – 15:00 V. Sharma and P. Batra - Near Optimal Subdivision Algorithms for Real Root Isolation M. Kauers and C. Koutschan - Integral D-finite Functions
15:00 – 15:30 Coffee
p-adic Computation and Root Finding CAD and QE
Chair: Eric Schost Chair: Thomas Sturm
15:30 – 16:00 X. Caruso, D. Roe and T. Vaccon - p-adic Stability in Linear Algebra C. Brown - Open Non-uniform Cylindrical Algebraic Decompositions
16:00 – 16:30 H.-H. Chen and M.-D. Huang - On p-adic Expansions of Algebraic Integers M. England, R. Bradford and J.H. Davenport - Improving the use of Equational Constraints in Cylindrical Algebraic Decomposition.
16:30 – 17:00 B. Grenet, J. van der Hoeven and G. Lecerf - Randomized Root Finding over Finite FFT-fields using Tangent Graeffe Transforms R. Fukasaku, H. Iwane and Y.Sato - Real Quantifier Elimination by Computation of Comprehensive Gröbner Systems
Room CB1.11
17:00 ISSAC Business Meeting
SIGSAM Business Meeting

 

Wednesday 8th July 2015

Time Room CB1.11
09:00 – 10:00 Lihong Zhi - Optimization Problems over Noncompact Semialgebraic Sets
Chair: Steve Linton
10:00 – 10:30 Software Demo Snippets 2
10:30 – 11:00 Coffee
Room CB1.11Room CB1.12
Real Algebraic Geometry Series Computation
Chair: Jan Verschelde Chair: David Saunders
11:00 – 11:30 F. Guo, M. Safey El Din, C. Wang and L. Zhi - Optimizing a Parameteric Linear Function over a Non-compact Real Algebraic Variety A. Poteaux and M. Rybowicz - Improving Complexity Bounds for the Computation of Puiseux Series over Finite Fields
11:30 – 12:00 I. Bannwarth and M. Safey El Din - Probabilistic Algorithm for Computing the Dimension of Real Algebraic Sets A. Bostan, L. Dumont and B. Salvy - Algebraic Diagonals and Walks
12:00 – 12:30 J. Rodriguez and X. Tang - Data-Discriminants of Likelihood Equations S. Maulat and B. Salvy - Formulas for Continued Fractions: An Automated Guess and Prove Approach
12:30 – 13:30 Lunch
Groebner Basis II Linear Differential Equations
Chair: Bernard Mourrain Chair: Lihong Zhi
13:30 – 14:00 T. Vaccon - Matrix-F5 Algorithms and Tropical Gröbner Base Computation E. Imamoglu and M. van Hoeij - Computing Hypergeometric Solutions of Second Order Linear Differential Equations using Quotients of Formal Solutions
14:00 – 14:30 J. Berthomieu, B.Boyer and J.-C. Faugere - Linear Algebra for Computing Gröbner Bases of Linear Recursive Multidimensional Sequences M. Barkatou. T. Cluzeau and A. Jalouli - Formal Solutions of Linear Differential Systems with Essential Singularities in their Coefficients
14:30 – 15:00 D. Kapur and Y. Yang - An Algorithm to Check Whether a Basis of a Parametric Polynomial System is a Comprehensive Gröbner Basis and the Associated Completion Algorithm M. Barkatou and S. Maddah - Removing Apparent Singularities of Systems of Linear Differential Equations with Rational Function Coefficients
15:00 – 15:30 Coffee
Algebraic Structure Related to Polynomial Systems Interpolation and FFT
Chair: Mohab Safey El Din Chair: John Abbott
15:30 – 16:00 J.D. Hauestein, B. Mourrain and A. Szanto - Certifying Isolated Singular Points and their Multiplicity Structure A. Arnold and E. Kaltofen - Error-Correcting Sparse Interpolation in the Chebyshev Basis
16:00 – 16:30 D. Clamond, D. Dutykh and A. Galligo - Computer Algebra Applied to a Solitary Waves Study A. Arnold and D.Roche - Output-sensitive Algorithms for Sumset and Sparse Polynomial Multiplication
16:30 – 17:00 I.Z. Emiris, C. Konaxis and Z. Zafeirakopoulos - Minkowski Decomposition and Geometric Predicates in Sparse Implicitization C. Lueders - Implementation of the DKSS Algorithm for Multiplication of Large Numbers
17:00 – 18:30 Poster Session
Software Demonstrations
Chancellors Building Foyer
Leave campus by 18:30 CONFERENCE SOCIAL
19:00 Reception Bath Guildhall
20:15 Banquet The Pump Rooms
22:00 Coffee The Roman Baths

 

Thursday 9th July 2015

Time Room CB1.11
09:00 – 10:00 Éric Schost - Algorithms for finite fields arithmetic
Chair: James Davenport
10:00 – 10:30 Poster Snippets
10:30 – 11:00 Coffee
Room CB1.11CB Foyer
11:00 – 11:30 SWMath Talk Poster Session
Software Demonstrations
11:30 – 12:30 Maplesoft Presentation
12:30 – 13:30 Lunch
Room CB1.11Room CB1.12
Matrix Computations Operation on Algebraic Structures
Chair: Gregoire Lecerf Chair: Kazuhiro Yokoyama
13:30 – 14:00 J. Gomez-Torrecillas, F.J. Lobillo and G. Navarro - Separable Automorphisms on Matrix Algebras over Finite Field Extensions. Applications to Ideal Codes K. Nabeshima and S. Tajima - Computing Logarithmic Vector Fields associated with Parametric semi-quasihomogeneous Hypersurface isolated Singularities
14:00 – 14:30 B.D. Saunders - Matrices with Two Nonzero Entries per Row S. Chen, H. Huang, M. Kauers and Z. Li - A Modified Abramov-Petkovsek Reduction and Creative Telescoping for Hypergeometric Terms
14:30 – 15:00 A. Storjohann and S.Yang - A Relaxed Algorithm for Online Matrix Inversion P.-V. Koseleff, F. Rouillier and C. Tran - On the Sign of a Trigonometric Expression
Room CB1.11
15:00 – 15:30 ISSAC 2015 Best Paper Winner!
J.-G. Dumas, C. Pernet and Z. Sultan - Computing the Rank Profile Matrix
15:30 – 16:00 Coffee
16:00 – 16:15 Closing Remarks