Program

Monday July 16th, 2018

New York University, 60 Fifth Avenue
Time Room 150
9:45 – 9:55 Opening remarks
10:00 – 12:00 Shivkumar Chandrasekaran - Fast algorithms for displacement and low-rank structured matrices
13:30 – 15:30 Steve Linton - GAP4 at twenty-one - algorithms, system design and applications
Lounge, 1st floor
15:30 – 16:00 Coffee break
Room 150
16:00 – 18:00 Daniel Roche - What can (and can't) we do with supersparse polynomials?
Location TBA
18:15 – 20:00 Welcome reception

 

Tuesday July 17th, 2018

The CUNY Graduate Center, 365 Fifth Avenue
Time Proshansky Auditorium, C-level
8:45 – 9:00 Welcome address by Joshua Brumberg, Dean for the Sciences
9:00 – 9:15 Opening Remarks
9:15 – 10:15 Micha Sharir - Algebraic Techniques in Geometry: The 10th Anniversary
Lobby, C-level
10:15 – 10:45 Coffee break
Proshansky Auditorium, C-levelC-202/C-203/C-204
Polynomial systems Codes, combinatorics and algebra
10:45 – 11:10 Deepak Kapur, Dong Lu, Michael Monagan, Yao Sun and Dingkang Wang - An Efficient Algorithm for Computing Parametric Multivariate Polynomial GCD Alexander Hulpke - Constructive Membership Tests in Some Infinite Matrix Groups
11:15 – 11:40 Matías R. Bender, Jean-Charles Faugère, Angelos Mantzaflaris and Elias Tsigaridas - Bilinear Systems with Two Supports: Koszul Resultant Matrices, Eigenvalues, and Eigenvectors Curtis Bright, Ilias Kotsireas, Albert Heinle and Vijay Ganesh - Enumeration of Complex Golay Pairs via Programmatic SAT
11:45 – 12:10 Yosuke Sato, Ryoya Fukasaku and Hiroshi Sekigawa - On Continuity of the Roots of a Parametric Zero Dimensional Multivariate Polynomial Ideal José Gómez Torrecillas, F. J. Lobillo and Gabriel Navarro - Computing Free Distances of Idempotent Convolutional Codes
12:10 – 13:35 Lunch Break
Proshansky Auditorium, C-level
13:35 – 14:00 Distinguished paper
Gilles Villard - On computing the resultant of generic bivariate polynomials
Proshansky Auditorium, C-level Lobby, C-level
14:05 – 15:20 Software Demonstrations
Poster Session
14:05 – 14:30 Victor Magron and Mohab Safey El Din - RealCertify: a Maple package for certifying non-negativity
14:30 – 14:55 David Jeffrey, Rob Corless and David Stoutemyer - Comprehensive anti-derivatives and parametric continuity
14:55 – 15:20 Edouard Rousseau, Luca De Feo and Hugues Randriambololona - Lattices of compatibly embedded finite fields
Lobby, C-level
15:20 – 15:50 Coffee break
Proshansky Auditorium, C-levelC-202/C-203/C-204
Linear algebra Real geometry
15:50 – 16:15 Vincent Neiger, Johan Rosenkilde and Grigory Solomatov - Computing Popov and Hermite Forms of Rectangular Polynomial Matrices Adam Strzebonski - Comparison of CAD-based Methods for Computation of Rational Function Limits
16:20 – 16:45 Jean-Guillaume Dumas and Clément Pernet - Symmetric Indefinite Triangular Factorization Revealing the Rank Profile Matrix Victor Magron and Mohab Safey El Din - On Exact Polya and Putinar's Representations
16:50 – 17:15 Pascal Giorgi and Vincent Neiger - Certification of Minimal Approximant Bases Didier Henrion, Simone Naldi and Mohab Safey El Din - Exact Algorithms for Semidefinite Programs with Degenerate Feasible Set
Proshansky Auditorium, C-level
17:20 – 18:10 ISSAC Business Meeting
18:10 – 19:00 SIGSAM Business Meeting

 

Wednesday July 18th, 2018

The CUNY Graduate Center, 365 Fifth Avenue
Time Proshansky Auditorium, C-level
9:00 – 10:00 Andrew Sommese - Polynomial Systems Arising from Discretizing Systems of Nonlinear Differential Equations
Lobby, C-level
10:00 – 10:30 Coffee break
Proshansky Auditorium, C-levelC-202/C-203/C-204
Polynomial equations Noncommutative polynomials
10:30 – 10:55 Juan Xu, Michael Burr and Chee Yap - An Approach for Certifying Homotopy Continuation Paths: Univariate Case Johannes Hoffmann and Viktor Levandovskyy - Constructive Arithmetics in Ore Localizations with Enough Commutativity
11:00 – 11:25 Nathan Bliss, Timothy Duff, Anton Leykin and Jeff Sommars - Monodromy Solver: Sequential and Parallel Alexander Levin - Bivariate Dimension Polynomials of Non-reflexive Prime Difference-differential Ideals. The Case of One Translation
11:30 – 11:55 Dong Lu, Dingkang Wang, Fanghui Xiao and Jie Zhou - Extending the GVW Algorithm to Local Ring
11:55 – 13:30 Lunch Break
Proshansky Auditorium, C-level
13:30 – 13:55 Distinguished student paper
Mark Giesbrecht, Joseph Haraldson and George Labahn - Computing Nearby Non-trivial Smith Forms
Proshansky Auditorium, C-levelC-202/C-203/C-204
Algorithms for polynomial systems and applications Algorithms and complexity
14:00 – 14:25 Jérémy Berthomieu and Jean-Charles Faugère - A Polynomial-Division-based Algorithm for Computing Linear Recurrence Relations Jingwei Chen, Damien Stehle and Gilles Villard - Computing LLL-Reduced Basis for Orthogonal Lattice
14:30 – 14:55 Toru Aoyama and Masayuki Noro - Modular Algorithms for Computing Minimal Associated Primes and Radicals of Polynomial Ideals Timothée Pecatte, Ignacio Garcia Marco and Pascal Koiran - Polynomial Equivalence Problems for Sums of Affine Powers
15:00 – 15:25 Tristan Vaccon, Thibaut Verron and Kazuhiro Yokoyama - On Affine Tropical F5 Algorithms Changpeng Shao and Hongbo Li - Fast Straightening Algorithm for Bracket Polynomials Based on Tableau Manipulations
Lobby, C-level
15:25 – 15:55 Coffee break
Proshansky Auditorium, C-levelC-202/C-203/C-204
Numerical / p-adic algorithms Multivariate polynomials
15:55 – 16:20 Florent Bréhard - A Newton-like Validation Method for Chebyshev Approximate Solutions of Linear Ordinary Differential Systems Tomás Recio, J. Rafael Sendra and Carlos Villarino - The Importance of Being Zero
16:25 – 16:50 Xavier Caruso, David Roe and Tristan Vaccon - ZpL: a p-adic Precision Package Joris van der Hoeven and Robin Larrieu - Fast Reduction of Bivariate Polynomials with Respect to Sufficiently Regular Gröbner Bases
Proshansky Auditorium, C-level
17:00 – 17:45 Maplesoft presentation
8th floor Dining Commons
18:00 – 20:00 Banquet
including Jenks prize award ceremony for Stephen Wolfram

 

Thursday July 19th, 2018

The CUNY Graduate Center, 365 Fifth Avenue
Time Proshansky Auditorium, C-level
9:00 – 10:00 Thomas Sturm - Thirty Years of Virtual Substitution - Foundations, Techniques, Applications
Lobby, C-level
10:00 – 10:30 Coffee break
Proshansky Auditorium, C-levelC-202/C-203/C-204
Polynomial Systems Differential systems, summation, integration
10:30 – 10:55 Matías R. Bender, Jean-Charles Faugère and Elias Tsigaridas - Towards Mixed Gröbner Basis Algorithms: the Multihomogeneous and Sparse Case Alin Bostan, Frédéric Chyzak, Pierre Lairez and Bruno Salvy - Generalized Hermite Reduction, Creative Telescoping and Definite Integration of D-Finite Functions
11:00 – 11:25 Gleb Pogudin and Agnes Szanto - Irredundant Triangular Decomposition Moulay Barkatou, Joelle Saade and Jacques-Arthur Weil - A New Approach for Formal Reduction of Singular Linear Differential Systems using Eigenrings
11:30 – 11:55 Chenqi Mou and Yang Bai - On the Chordality of Polynomial Sets in Triangular Decomposition in Top-Down Style Shaoshi Chen, Hao Du and Ziming Li - Additive Decompositions in Primitive Extensions
11:55 – 13:30 Lunch break
Lobby, C-level
13:30 – 14:00 Poster Session
Proshansky Auditorium, C-levelC-202/C-203/C-204
Algorithms and complexity Algebra and geometry
14:05 – 14:30 Wen-Ding Li, Ming-Shing Chen, Po-Chun Kuo, Chen-Mou Cheng and Bo-Yin Yang - Frobenius Additive Fast Fourier Transform Andrea Guidolin and Ana Romero - Effective Computation of Generalized Spectral Sequences
14:35 – 15:00 Erdal Imamoglu, Erich Kaltofen and Zhengfeng Yang - Sparse Polynomial Interpolation With Arbitrary Orthogonal Polynomial Bases Maria Jesus De La Puente and Pedro Luis Claveria - Volume of Alcoved Polyhedra and Mahler Conjecture
15:05 – 15:30 Daniel Roche - Error Correction in Fast Matrix Multiplication and Inverse Avinash Kulkarni, Yue Ren, Mahsa Sayyary Namin and Bernd Sturmfels - Real Space Sextics and their Tritangents
Lobby, C-level
15:30 – 16:00 Coffee break
Proshansky Auditorium, C-levelC-202/C-203/C-204
Real geometry Differential systems and Ore algebras
16:00 – 16:25 Evangelos Bartzos, Ioannis Emiris, Jan Legerský and Elias Tsigaridas - On the Maximal Number of Real Embeddings for Spatial Minimally Rigid Graphs Moulay Barkatou and Maximilian Jaroschek - Desingularization of First Order Linear Difference Systems with Rational Function Coefficients
16:30 – 16:55 Mohab Safey El Din, Zhi-Hong Yang and Lihong Zhi - On the Complexity of Computing Real Radicals of Polynomial Systems Thierry Combot and Camilo Sanabria - A Symplectic Kovacic's Algorithm in Dimension 4
17:00 – 17:25 Cordian Riener and Mohab Safey El Din - Real Root Finding for Equivariant Semi-Algebraic Systems Antonio Jimenez-Pastor and Veronika Pillwein - Algorithmic Arithmetics with DD-Finite Functions