Program

Monday 15th July 2019 (Tutorial Day)

Time Conference Room 2
09:00 – 11:00 Satoshi Aoki - Algebraic methods in the design of experiments.
11:00 – 11:30 Coffee break
Conference Room 2
ACM Student and Early Researcher Mentoring Session
11:30 – 12:00 Manuel Kauers - Introduction to the Scientific Refereeing Process
Training Centre Restaurant
12:00 – 13:30 Lunch
Conference Room 2
13:30 – 15:30 Anna Bigatti - Linear Algebra for Zero-Dimensional Ideals.
15:30 – 16:00 Coffee break
16:00 – 18:00 Shaoshi Chen - A Reduction Approach to Creative Telescoping.
Vision Hotel
18:30 – Reception

 

Tuesday 16th July 2019

Time Conference Room 2
08:30 – 08:50 Registration
08:50 – 09:00 Welcome and Opening Remarks
09:00 – 10:00 Lorenzo Robbiano - Linear Algebra, Old and New
Chair: Chenqi Mou
10:00 – 10:10 Group Photo
10:10 – 10:30 Coffee Break
Conference Room 2Conference Room 8
Groebner Bases I Differential Equations I
Chair: Hui Huang Chair: Gleb Pogudin
10:30 – 10:55 Seung Gyu Hyun, Stephen Melczer, Éric Schost and Catherine St-Pierre - Change of basis for m-primary ideals in one and two variables Bo Huang and Chee Yap - An Algorithmic Approach to Limit Cycles of Nonlinear Differential Systems: the Averaging Method Revisited
11:00 – 11:25 Matías R. Bender, Jean-Charles Faugère and Elias Tsigaridas - Gröbner Basis over Semigroup Algebras: Algorithms and Applications for Sparse Polynomial Systems Gregory Reid, Zahra Mohammadi and S.-L. Tracy Huang - Introduction of the MapDE algorithm for mappings relating differential equations
11:30 – 11:55 Xavier Caruso, Tristan Vaccon and Thibaut Verron - Gröbner bases over Tate algebras Vladimir Gerdt and Daniel Robertz - Algorithmic approach to strong consistency analysis of finite difference approximations to PDE systems
Training Centre Restaurant
12:00 – 13:30 Lunch Break
Conference Room 2Conference Room 8
Polynomials I Lattices
Chair: Michael Monagan Chair: Gilles Villard
13:30 – 13:55 Ashish Dwivedi, Rajat Mittal and Nitin Saxena - Efficiently factoring polynomials modulo p^4 Tao Zheng and Bican Xia - An Effective Framework for Constructing Exponent Lattice Basis of Nonzero Algebraic Numbers
14:00 – 14:25 Erick David Rodriguez Bazan and Evelyne Hubert - Symmetry Preserving Interpolation Jianwei Li and Phong Q. Nguyen - Computing a Lattice Basis Revisited
14:30 – 14:55 Qiaolong Huang - Sparse polynomial interpolation over fields with large or zero characteristic Luca De Feo, Hugues Randriambololona and Edouard Rousseau - Standard lattices of compatibly embedded finite fields
Lobby
15:00 – 15:30 Poster Session
15:30 – 16:00 Coffee Break
Conference Room 2Conference Room 8
Polynomials II Linear Algebra I
Chair: Arne Storjohann Chair: George Labahn
16:00 – 16:25 Michael Monagan - Linear Hensel lifting for Zp[x,y] and Z[x] with Cubic Cost Jean-Guillaume Dumas, Joris van der Hoeven, Clément Pernet and Daniel Roche - LU factorization with errors
16:30 – 16:55 Svyatoslav Covanov, Davood Mohajerani, Marc Moreno Maza and Lin-Xiao Wang - Big Prime Field FFT on Multi-core Processors Yossef Musleh and Eric Schost - Computing the characteristic polynomial of a finite rank-two Drinfeld module
17:00 – 17:25 Pascal Giorgi, Bruno Grenet and Daniel Roche - Generic reductions for in-place polynomial multiplication Mark Giesbrecht, Armin Jamshidpey and Éric Schost - Quadratic Probabilistic Algorithms for Normal Bases
Conference Room 2
17:30 – ISSAC Business Meeting
SIGSAM Business Meeting

 

Wednesday 17th July 2019

Time Conference Room 2
09:00 – 10:00 Virginia Vassilevska Williams - Limits on All Known (and Some Unknown) Approaches to Matrix Multiplication
Chair: Manuel Kauers
10:00 – 10:30 Coffee Break
Conference Room 2Conference Room 8
Linear Algebra II Applications
Chair: Jean-Guillaume Dumas Chair: Bican Xia
10:30 – 10:55 Seung Gyu Hyun, Vincent Neiger and Éric Schost - Implementations of efficient univariate polynomial matrix algorithms and application to bivariate resultants Pei Huang, Minghao Liu, Cunjing Ge, Feifei Ma and Jian Zhang - Investigating the Existence of Orthogonal Golf Designs via Satisfiability Testing
11:00 – 11:25 Renzhang Liu and Yanbin Pan - Computing Hermite Normal Form Faster via Solving System of Linear Equations Andrea Guidolin, Jose Divasón, Ana Romero and Francesco Vaccarino - Computing multipersistence by means of spectral systems
11:30 – 11:55 Stavros Birmpilis, George Labahn and Arne Storjohann - Deterministic reduction of integer nonsingular linear system solving to matrix multiplication Zhenbing Zeng, Lu Yang and Lydia Dehbi - On the Number of Congruent Classes of the Tetrahedra Determined by Given Volume, Circumradius and Face Areas
Training Centre Restaurant
12:00 – 13:30 Lunch Break
Conference Room 2Conference Room 8
Software Demonstrations Software Demonstrations
Chair: Yue Ren Chair: Tristan Vaccon
13:30 – 13:40 Shanshan Yao, Yifei Feng, Xiaohong Jia and Liyong Shen - Implicit: A package to compute implicit equations for the rational curves and surfaces Clemens Hofstadler, Clemens G. Raab and Georg Regensburger - Certifying operator identities via noncommutative Gröbner bases
13:45 – 13:55 Hoon Hong, Alexey Ovchinnikov, Gleb Pogudin and Chee Yap - SIAN: a tool for assessing structural identifiability of parametric ODEs Antonio Jimenez-Pastor - A Sage implementation for DD-finite functions
14:00 – 14:10 Robin Larrieu - Computing generic bivariate Gröbner bases with Mathemagix Manuel Kauers and Marc Mezzarobba - Multivariate Ore Polynomials in SageMath
14:15 – 14:25 Kisun Lee - Certifying Approximate Solutions to Polynomial Systems on Macaulay2 Julián Cuevas-Rozo, Jose Divasón, Miguel Marco-Buzunáriz and Ana Romero - A Kenzo Interface for Algebraic Topology Computations in SageMath
Conference Room 2
14:30 – 15:30 Sponsor Demonstration - Maplesoft
Chair: Mark Giesbrecht
15:30 – 16:00 Coffee Break
Conference Room 2Conference Room 8
Groebner Bases II Sums of Squares
Chair: Lorenzo Robbiano Chair: Lihong Zhi
16:00 – 16:25 Anna Maria Bigatti, Eduardo Saenz-De-Cabezon and Jónatan Heras - Monomial resolutions for efficient computation of simplicial homology Elisabeth Gaar, Daniel Krenn, Susan Margulies and Angelika Wiegele - An Optimization-Based Sum-of-Squares Approach to Vizing's Conjecture
16:30 – 16:55 Xiaoxian Tang, Timo Wolff and Rukai Zhao - A New Method for Computing Elimination Ideals of Likelihood Equations Jie Wang, Haokun Li and Bican Xia - A New Sparse SOS Decomposition Algorithm Based on Term Sparsity
Grand Skylight Catic Hotel
17:00 – 22:00 Conference Banquet

Thursday 18th July 2019

Time Conference Room 2
09:00 – 10:00 William Chen - The Art of Telescoping
Chair: Dongming Wang
10:00 – 10:30 Coffee Break
Conference Room 2Conference Room 8
Special Functions Symbolic-Numeric I
Chair: Frederic Chyzak Chair: Anna Bigatti
10:30 – 10:55 Shaoshi Chen, Lixin Du and Chaochao Zhu - Existence Problem of Telescopers for Rational Functions in Three Variables: the Mixed Cases Kisun Lee, Anton Leykin and Michael Burr - Effective certification of approximate solutions to systems of equations involving analytic functions
11:00 – 11:25 Mark Giesbrecht, Hui Huang, George Labahn and Eugene Zima - Efficient Integer-Linear Decomposition of Multivariate Polynomials Chee Yap and Juan Xu - Effective Subdivision Algorithm for Isolating Zeros of Real Systems of Equations, with Complexity Analysis
11:30 – 11:55 Stavros Kousidis - Krawtchouk polynomials and quadratic semi-regular sequences Victor Magron, Henning Seidler and Timo de Wolff - Exact optimization via sums of nonnegative circuits and AM/GM exponentials
Training Centre Restaurant
12:00 – 13:30 Lunch Break
Conference Room 2Conference Room 8
Differential Equations II Symbolic-Numeric II
Chair: Shaoshi Chen Chair: Luca de Feo
13:30 – 13:55 Florent Bréhard, Mioara Joldes and Jean-Bernard Lasserre - On moment problems with holonomic functions Taihei Oki - Improved Structural Methods for Nonlinear Differential-Algebraic Equations via Combinatorial Relaxation
14:00 – 14:25 Thierry Combot - Symbolic integration of hyperexponential 1-forms Jin-San Cheng and Junyi Wen - Certified Numerical Real Root Isolation for Bivariate Polynomial Systems
14:30 – 14:55 Moulay Barkatou, Thomas Cluzeau and Ali El Hajj - Simple forms and rational solutions of pseudo-linear systems Grigoris Paouris, Kaitlyn Phillipson and J. Maurice Rojas - A Faster Solution to Smale's 17th Problem I: Real Binomial Systems
Lobby
15:00 – 15:30 Poster Session
15:30 – 16:00 Coffee Break
Conference Room 2Conference Room 8
Quantifier Elimination Complexity
Chair: Ziming Li Chair: Gregor Kemper
16:00 – 16:25 Manuel Eberl - Verified Real Asymptotics in Isabelle/HOL Adam Kurpisz and Timo de Wolff - New Dependencies of Hierarchies in Polynomial Optimization
16:30 – 16:55 Pierre Lairez, Marc Mezzarobba and Mohab Safey El Din - Computing the volume of compact semi-algebraic sets Felipe Cucker, Alperen A. Ergür and Josue Tonelli-Cueto - Plantinga-Vegter algorithm takes average polynomial time